КАРДІОЛОГІЯ

Серце у Вас одне, а захворювань серця багато.

Основне завдання кардіолога – поставити точний діагноз, при необхідності провести диференціальну діагностику між різними захворюваннями серцево-судинної системи. Адже не секрет, що деякі хвороби серця і судин за своїми клінічними проявами, на перший погляд, дуже схожі. І тільки кардіолог може акцентувати свою увагу на окремих нюансах, які грають величезну роль в постановці правильного діагнозу.

Саме серцево-судинні захворювання (ССЗ) є основною причиною смерті в усьому світі: ні з якоїсь іншої причини щорічно не вмирає стільки людей, скільки від ССЗ.

Що таке серцево-судинні захворювання?

Серцево-судинні захворювання є групою хвороб серця і кровоносних судин, в яку входять:

 • гіпертонічна хвороба-артеріальна гіпертонія, гіпертензія;
 • ішемічна хвороба серця – хвороба кровоносних судин, що постачають кров’ю серцевий м’яз;
 • хвороба судин головного мозку – хвороба кровоносних судин, що постачають кров у мозок;
 • хвороба периферичних артерій – хвороба кровоносних судин, що постачають кров’ю руки і ноги;
 • ревмокардит – ураження серцевого м’яза і серцевих клапанів в результаті ревматичної атаки, спричиненої стрептококовими бактеріями;
 • порок серця – існуючі деформації будови серця;
 • тромбоз глибоких вен і емболія легень – утворення в ножних венах згустків крові, які можуть зміщуватися і рухатися до серця і легенів.

Люди, які страждають ССЗ або піддаються високому ризику таких захворювань (в зв’язку з наявністю одного або декількох факторів ризику, таких як підвищений кров’яний тиск, діабет, гіперліпідемія, або вже зареєстрованого захворювання), потребують ранньому виявленні та наданні допомоги шляхом консультування і, при необхідності , прийому лікарських засобів.

Як визначити, чи належите Ви до групи ризику серцево-судинних захворювань?

Шкала SCORE (Systematic COronary Risk Evaluation) розроблена для оцінки ризику смертельного серцево-судинного захворювання протягом 10 років.

Для оцінки сумарного ризику смертельного серцево-судинного захворювання за допомогою калькулятора необхідно вказати у відповідних полях стать, вік, рівень систолічного артеріального тиску, чи палить пацієнт і рівень загального холестерину. Отримана цифра є ймовірність настання смертельного результату від серцево-судинного захворювання протягом найближчих 10 років, виражену у відсотках.

Як інтерпретувати результат?

Залежно від отриманого значення ризику (у відсотках) пацієнта слід віднести в одну з наступних категорій:
— Низький ризик – менше 5%
— Високий ризик – 5% і більше

При високому ризику ССЗ показана консультація кардіолога.

Чи багато ви знаєте про ці серцевих убивць: гіпертонії, аритмії, ішемічної хвороби серца?

Чи знаєте Ви, що в Україні гіпертоніків офіціальнот зареєстровано 14 мільйонів чоловік, а число інсультів серед українців в 13 більше, ніж у країнах Європи.

Гіпертонічна хвороба (артеріальна гіпертонія, гіпертензія) – це захворювання, при якому тиск крові в судинах у людини вище норми. Всесвітня організація охорони здоров’я (ВООЗ) визначила верхню межу АТ, яке можна вважати нормальним – 140/90 мм ртутного стовпа. Тиск, що перевищує ці цифри, вважається підвищеним. Гіпертонія зазвичай довго протікає без симптомів. Вона небезпечна тим, що прискорює руйнування судин і викликає смертельно небезпечні ускладнення. Її називають тихим вбивцею. Як мінімум 1/3 людей, у яких підвищений артеріальний тиск, не підозрюють про це. Мало хто замислюється про те, що навіть за відсутності видимих ​​ознак гіпертонія щодня руйнує судини, готує умови для раптового інфаркту, інсульту або розвитку ниркової недостатності. Не дарма її називають тихим вбивцею. Всім людям старше 35 років бажано іноді вимірювати свій артеріальний тиск тонометром будинку або при регулярних оглядах у лікаря. Якщо артеріальний тиск значно підвищений, то можуть бути симптоми: головний біль, мушки перед очима, нудота, блювота, стомлюваність, порушення свідомості, біль в грудях, утруднене дихання, порушення серцевого ритму. Будь-який з перерахованих симптомів вимагає термінового звернення до лікаря. Все це ознаки гіпертонічного кризу, при якому ризик інфаркту або інсульту особливо високий.

Щоб уберегтися від інфаркту, інсульту та ниркової недостатності, потрібно лікуватися від цього захворювання щодня, навіть коли нічого не болить.

Ішемічна хвороба серця – доля кожного другого чоловіка і кожної третьої жінки, і важке її прояв в гострій фазі – це інфаркт міокарда. Інфаркт міокарда – захворювання, яке все частіше забирає людські життя. Спровокувати його можуть сильні переживання, стрес і фізичне навантаження. Що ж це таке, як і від чого відбувається захворювання? Виникає він, коли погіршується або припиняється доставка кисню до серцевого м’яза. Якщо кровопостачання порушено більш ніж на 15 хвилин, “голодуючий” ділянку вмирає. Ця ділянка відмерлих клітин серця і називають інфарктом міокарда. Якщо атеросклеротична бляшка під впливом навантаження руйнується, а на її місці відбувається утворення тромбу – до відповідної ділянки серця порушується приплив крові. При цьому у людини сильно болить в області грудей і зняти її за допомогою декількох таблеток нітрогліцерину не вдається.

Стенокардія – захворювання серця, яке характеризується болем і дискомфортом в області грудей. Назва захворювання пов’язують з ознаками захворювання, які характеризуються відчуттям здавленості або стиснення, почуттям печіння в серці за грудиною, що переходить в боль.После того, як припинена фізичне навантаження або прийнятий нітрат короткого дії, дискомфорт зазвичай зникає. Дуже часто прояви хвороби пов’язують з духотою або низькою температурою повітря, підвищеним артеріальним тиском. Напади також виникають вночі, особливо при переїданні.

Аритмия является причиной каждого пятого инсульта!
Аритмія– відхилення від норми серцевого синусового ритму в будь-якому вигляді. Природний водій під впливом вегетативної нервової системи контролює швидкість і ритм роботи серця. При аритміях частота серцевих скорочень може бути збільшеною (тахікардія) або зменшеної (брадикардія), а також залишатися в межах нормальних значень. У нормі частота скорочень серця повинна бути в граничних значеннях 60-75 ударів в 1 хвилину.

До основних клінічних характеристикам аритмії відносять: задишка, прискорене биття серця, біль в грудях. У серйозних випадках може розвиватися синдром Адамса-Стокса, можлива зупинка серця. Аритмія у людини може розвиватися в результаті будь-яких серцевих захворювань або проявлятися без явних на те причин.

Які загальні симптоми гострих серцево-судинних захворювань-інфактов і інсульту?

Найчастіше лежить в основі захворювання хвороба кровоносних судин протікає безсимптомно. Інфаркт або інсульт можуть бути першими попередженнями про захворювання. Симптоми інфаркту включають:
— біль або неприємні відчуття в середині грудної клітини;
— біль або неприємні відчуття в руках, лівому плечі, ліктях, щелепі або спині.

Крім того, людина може відчувати труднощі в диханні або брак повітря; нудоту або блювоту; відчувати запаморочення або втрачати свідомість; покриватися холодним потом і ставати блідим. Жінки частіше відчувають брак дихання, нудоту, блювоту і болі в спині і щелепи.

Найбільш поширеним симптомом інсульту є раптова слабкість в особі, найчастіше з якої-небудь однієї сторони, руці або нозі. Інші симптоми включають несподіване оніміння особи, особливо з якоюсь однією боку, руки або ноги; сплутаність свідомості; утруднене мова або труднощі в розумінні мови; утруднене зорове сприйняття одним або двома очима; затрудненную ходу, запаморочення, втрату рівноваги або координації; сильний головний біль без певної причини, а також втрату свідомості або безпам’ятство. Люди, які відчувають ці симптоми, повинні негайно звертатися за медичною допомогою.

Які обстеження Вам призначить кардіолог?

Обстеження серця починається з бесіди з лікарем і візуального огляду. Лікар вислухає про ваші проблеми (якщо вони є), огляне вас, а потім прийме рішення про те, які аналізи призначити. Крім аналізу крові (який повинен визначити її біохімію, кількість цукру і жирів) можуть бути призначені більш специфічні методи дослідження. При діагностиці різних хвороб і патологій серця і судин застосовується кілька різних методик, які вибираються в прямій залежності від того, як минуло первинне обстеження і анамнез. Вибір методики лежить цілком на лікаря.

Одним з найбільш безпечних, але, на той же час, гранично ефективних варіантів є ЕКГ – електрокардіографія.

Високий рівень безпеки цього методу дослідження дозволяє робити ЕКГ в будь-яких кількостях без особливих проблем.

Показання для проведення ЕКГ це:

 • запаморочення;
 • гіпертонічна хвороба;
 • перебої у функціонуванні серця;
 • підвищене серцебиття;
 • хронічні захворювання дихальної системи;
 • хворобливі відчуття в області грудної клітини;
 • запаморочення;
 • сильна задишка;
 • стенокардія;
 • міокардит;
 • ендокардит;

вік: для жінок – від 45 років або для чоловіків – від 40 років.

Показання до обов’язкового первинного проведення ЕхоКГ дослідження наступні:
— Вроджені вади серця.
— Придбані пороки серця.
— Інфекційний ендокардит.
— Гострий коронарний синдром.
— Ішемічна хвороба серця, крім гострого коронарного синдрому, коли ЕхоКГ необхідна для диференціального діагнозу і / або її результати вплинуть на ведення пацієнта.
— Серцева недостатність.
— Плановане кардиохирургическое втручання.
— Тромбоемболія легеневої артерії.
— Легенева гіпертензія неуточнена.
— Порушення ритму серця в тих випадках, коли ЕхоКГ необхідна для диференціальної діагностики і / або її результати вплинуть на ведення пацієнта.
— Після проведення крізьшкірних інвазивних процедур (коронарографія, балонна пластика коронарних артерій, електрофізіологічне дослідження та ін.).
— Кардіоміопатія, міокардит, перикардит.
— Синкопальні стану неясної етіології.
— Підозра на пухлину серця.
— Скринінг у найближчих родичів осіб, які померли раптово або мали в молодому віці ознаки серцевої недостатності.
— Скринінг спортсменів, що беруть участь в змаганнях.

В динаміці (повторно) ЕхоКГ рекомендують проводити в наступних випадках.
— Оцінка ефективності лікарської терапії (наприклад, тромб вушка лівого передсердя у хворих, які готуються до кардіоверсії).
— Оцінка ефективності кардіохірургічних втручань.
— Різка зміна / погіршення клінічного перебігу захворювання (наприклад, підозра на розрив папілярного м’яза при гострому інфаркті міокарда).

Необхідність моніторингу:

 • розмірів і функції лівого шлуночка (серцева недостатність, дифузний міокардит);
 • ступеня вираженості клапанного стенозу;
 • градієнта систолічного тиску (аортальнийстеноз, гіпертрофічна кардіоміопатія);
 • легеневої гіпертензії (наприклад, гемодинамічно значущий дефект міжшлуночкової або міжпередсердної перегородки, важка легенева гіпертензія і ін.).

Скринінг дітей, осіб, які померли раптово або мали в молодому віці ознаки серцевої недостатності (щорічно протягом всього пубертатного періоду).

Крім зазначених категорій пацієнтів, УЗД рекомендується проводити важкоатлетам, дайверам, марафонців для того, щоб переконатися в тому, що їх серце витримує великі навантаження.

Також проводять ЕхоКГ тим пацієнтам, які часто хворіють на бронхіти, ангінами, пневмонією для раннього виявлення збоїв в роботі серця.

Частота проведення ехокардіографії визначається індивідуально в залежності від тяжкості ураження при первинному обстеженні, при цьому повторне ЕхоКГ-обстеження пацієнтів може бути доцільним при зміні симптомів.

Проведення ехокардіографії не має абсолютних протипоказань, є тільки рекомендації: обмеження в прийомі їжі за 2-3 години до обстеження, тому як через високий розташування діафрагми можна отримати необ’єктивні результати.

Ви хочете жити довго і повноцінно? Вам складно розібратися в сердечних справах? Ви ще не знайшли кардіолога, якому могли б довірити своє серце? Ми готові допомогти Вашому серцю!